Tekrarlama Performansı- Rekor kıran hasat sonrası toprak verimliliği ile bitki gelişimini yönetmek

Anasayfa News Tekrarlama Performansı- Rekor kıran hasat sonrası toprak verimliliği ile bitki gelişimini yönetmek
Tekrarlama Performansı- Rekor kıran hasat sonrası toprak verimliliği ile bitki gelişimini yönetmek
03 Jul, 2014

Alltech Crop Science şu an itibariyle Kanada’da ikinci sezonunda ve en iyi performans için bitki proseslerine yönelik tasarlanmış benzersiz kimyaya sahip ürün yelpazesiyle sektörde öncü duruma geldi. 2013 yılında çiftlik verimliliğini iyileştirmeye yardımcı olmak üzere ülke çapında öncü çiftçiler ile güçler birleştirildi ve 2014 yılında da aynısı yapıldı. 

Toprak verimi bir çiftlik işletmesinin sürdürülebilirliği göz önüne alındığında en önemli faktörlerden bir tanesidir. 2013’ün rekor kıran hasatından sonra, toprak verimliliği daha önce hiç olmadığı kadar önem kazandı.

Bitki gelişimini yönetmek hem toprak sağlığını hem de kalitesini etkiliyor. Bu iki toprak özelliği arasındaki sağlıklı denge işletmenin verimliliğini ve en önemlisi kârlılığını sağlıyor. Bitkiye gerektiğinden az besin maddesi vermek ürünün verimini etkilemektedir. Tam tersi, gerektiğinden fazla besin maddesi vermek de kârlılığı azaltıp çevreye gereksiz zarar vermektedir. Yaklaşmakta olan ekim ve hasat sezonları için asıl soru… Bitkinin besin maddelerini en iyi şekilde nasıl yönetir ve toprağın besin maddesi rezervlerini nasıl takviye ederiz? 

Yakın zamanda Guelph Üniversitesi tarafından düzenlenen Southwest Tarım Konferansında, Dow AgroSciences’tan Dr. Chris Boomsma yüksek verim için önce temelden başlamak gerektiğini vurguladı. Boomsma öncelikle yüksek verimin göreceli olduğunu belirtti. Ayrıca Boomsma’ya göre maksimum verime ulaşmanın “çevre bütünlüğüne veya kârlılığa zarar vermemesi gerekiyor.” 

Toprak işleme gibi yönetim uygulamalarını içine alan bitki gelişiminin temellerini ifade ettikten sonra, son teknoloji ve yenilikçi bilimi kucaklayan derinlemesine araştırılmış ürünler ile tecrübe kazanmak önemlidir. Bu nokta, yüksek verim almanın temelidir. Endüstri liderleri ve güvenilir ziraat mühendisleriyle ortaklıklar kurulması bu noktada faydalı olabilir. Bu ortaklıkların amacı üretimi ve kârlılığı en üst düzeye çıkarmayı sağlayan deneme alanları yoluyla değerli çiftlik verileri elde etmek olacaktır.

Çiftlik araştırması yapmak her başarılı çiftliğin vazgeçilmez bir unsuru olmalıdır. Üreticiler birden çok çiftlikte demo ve her sezon araştırma projesi yapabilmek üzere uygun kaynaklara yatırım yapabilmeli. Projeleri baştan sonra kendi yöneterek, üretici kayda değer sonuçlar alabilir.

Bir çiftçinin başarıya ulaşmak için bitkiye verebileceği en iyi şeyin kendi gölgesi olduğu söylenir. 2013’teki gibi bir sezonun ardından bu hiç olmadığı kadar önemli. 

Damar arası açık renkli çizgilerle kendini gösteren mısırda mikro besin elementi eksikliği (sol) Sağdaki fotoğraf ise Alltech Crop Science’ın Grain-Set™ ürününün yapraktan uygulanmasından iki hafta sonra çekildi. Daha koyu tondaki yeşil renk eksikliğin geçmekte olduğunu gösteriyor.  

Rakamlarla 2013 Kanada üretimi:

  • Kanola üretimi 2012 yılında %30 oranında arttı.

  • Buğday verimleri %40 arttı.

  • Manitoba’da ekili mısır ve soya fasulyesi arazileri sırasıyla %21 ve %36 arttı.